LÜHIDALT
Rapla toiduringluskapp asub Rimi parkla servas, aadressil Põllu tn 1. Kõik võivad sinna viia kodus üle jäävat toitu ja sealt toitu võtta, et see jõuaks sööjani ja ei läheks prügikasti. Toidupoodidest ja toitlustust pakkuvatest asutustest toovad toidu kappi vabatahtlikud.
PIKEMALT
MIS ON TOIDURINGLUSKAPP
See on riiulite, külmkapi ja päikesepaneeliga kapp, kuhu saab viia üle jäävat toitu, et see jõuaks sööjani ja ei läheks prügikasti.
Täna läheb maailmas raisku ligi kolmandik toodetud toidust, Eestis ühe inimese kohta aastas 127 kg.
Toit ei tule poest. Kui mõtleme sellele, kui pika teekonna peab läbima näiteks üks banaan selleks,
et jõuda toidupoodi ja sealt edasi sinu ja minu toidulauale, ning kui palju
ressursse on ära kasutatud nii selle banaani kasvatamiseks kui transportimiseks,
on prügikast viimane koht, kus see oma teekonna peaks
lõpetama.
Ka prügikast kraanikausi all ei ole tolle banaani viimane peatus. Sealtki peab teda veel edasi transportima ja seejärel korrektselt käitlema.
Kui lisada eelmistele mõtetele tõsiasi, et selle aasta seisuga kannatab maailmas nälga ca 811 miljonit inimest, on toidu raiskamise probleem veel teravam.
Kokkuvõtvalt: me kulutame suure hulga ressursse ja töötunde, et teha valmis toit, millest ühe kolmandiku viskame minema, mille käitlemiseks on taas tarvis kulutada ressursse ja töötunde.
Selleks ongi kappi tarvis - et anda oma kogukonna poolt panus toidu raiskamise vähendamiseks.
KUS ASUB RAPLA TOIDURINGLUSKAPP
Rapla Rimi parkla servas, aadressil Põllu tn 1.
KES TOHIB KAPPI KASUTADA
Kapp on kasutamiseks mõeldud kõigile! Kapi kasutamine tähendab, et oled keskkonnateadlik inimene, väikestviisi maailmaparandaja, kellele on oluline see, mille jätame endast maha järeltulevatele põlvedele.
Toidukapp ei paku toiduabi, selleks on vastavad organisatsioonid. Kui vajad toiduabi, saad lisainfot Rapla valla kodulehelt: rapla.ee/sotsiaal.
Kappi saavad kodus üle jäävat toitu ning aiasaaduseid viia eraisikud, toidupoodides ning toitlustust pakkuvates ettevõtetes üle jäävat toidukaupa hakkavad kappi toimetama MTÜ Hoov ja vabatahtlikud.
KUIDAS KAPPI KASUTATAKSE
Kui oled valmis keetnud nii suure potitäie suppi, et ise ei
jaksa ära süüa, pane supp purki, kirjuta peale, millal selle tegid ning vii kappi.
Samuti võid sinna viia salatilehed peenraservalt, kommikarbi, mis muidu jääks
kappi seisma, soolapaki, kui neid sai nõks liiga palju varutud. Ühesõnaga kogu toidukraam,
mida sina ise ei jaksa ära tarbida.
Pool kappi on riiulitega, teine pool külmkapp, nii saad kappi viia ka toitu, mis tahab olla jahedas. Aga pane tähele – kindlasti peab tegemist olema söögikõlbuliku toiduga, mis ei ole aegunud!
Kui toit on saanud kappi, tee sellest pilt ja postita „Rapla toiduringluskapp“ Facebooki gruppi – nii teavad inimesed minna toitu võtma.
Kui sul aga parasjagu üle jäävat toitu pole, kasuta kappi hoopis tarbijana – mine kiika, mida kapi riiulitelt või külmkapist leiad ning võta meelepärane kaasa. Siingi on oluline meeles pidada, et võtaksid toitu nii palju, kui jaksad ära tarbida.
KES KAPPI HALDAB
Kapp on toidukäitlejana registreeritud Põllumajandus- ja Toiduametis ning kapi eest kannavad igapäevaselt hoolt MTÜ Hoov ja vabatahtlikud.
KAS SAAN KAPI TÖÖLE KAASA AIDATA
Jaa, tule vabatahtlikuks! Selleks kirjuta meile aadressil anni@hooviott.ee või helista 55536776.
Rapla kapi aitasid valmis ehitada
Rapla vald, Hepa OÜ, Harviker OÜ, Mivo Ehitus OÜ, Eku OÜ, Roheline Vald MTÜ, Sunly City, SolNavitas.
Roheline Vald MTÜ